Posted in osen, Հեռավար ուսուցում, Մաթեմատիկա, Ուսումնական նյութեր, ընտանեկան նախագծեր

22.04.20

  1. Լրացրո՛ւ.

Նախորդը Թիվը Հաջորդը
480.099 480.100 480.101
367.314 367.315 367.316
249.989 249.990 249.991
767.598 767.599 767.600
509.905 509.906 509.907
999.997 999.998 999.999

 

  1. Հաշվի՛ր.

354×7=7×300+50×7+4×7=2100+350+28=2478

(18+23+45)x3=86×3=240+18=258

(47-21-12)x5=14×5=10×5+4×5=50+20=70

6x(24+16+19)=59×6=50×6+9×6=300+54=354

273×2=546

(321-110)x4=844

8x(99-63-17)=19×8=80+72=152

2x(84-63-21)=0

 

  1. Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․9 փուչիկի համար Աննան վճարեց 720 դրամ, որից հետո մեկ փուչիկի գինը 20 դրամով էժանացավ։ Որքա՞ն արժեցավ մեկ գրիչը։

Լուծում

720:9-20=60դրամ

Պատ՝60դրամ

 

Բ․9 կ պաղպաղակի համար Վիլյամը վճարեց 810 դրամ, որից հետո մեկ պաղպաղակի արժեքը 10 դրամով թանկացավ։ Որքա՞ն արժեցավ մեկ պաղպաղակը։

Լուծում

810:9+10=100դրամ

Պատ՝100դրամ

 

Գ․ 7 վարդի համար Դավիթը վճարեց 3500 դրամ, որից հետո մեկ վարդի արժեքը 30 դրամով էժանացավ։ Այժմ որքա՞ն գումար պետք է վճարել այդ նույն վարդից 10 հատ գնելու համար։

Լուծում

Պատ՝

 

Դ․ 8 փուչիկի համար Ալեքը վճարեց 480 դրամ, որից հետո մեկ փուչիկի արժեքը 5 դրամով թանկացավ։ Այժմ որքա՞ն գումար պետք է վճարել այդ նույն փուչիկից 12 հատ գնելու համար։

Լուծում

Պատ՝

 

Author:

Ես Արեգ Տոնոյանն եմ: Սովորում եմ Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի Հյուսիսային դպրոցի 3.1 դասարանում: Սիրում եմ ճամփորդել:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s